Следизборната ситуация е тест за политическата отговорност на опозицията
Позиция на Солидарна България, сдружение КОИ, колектив Диверсия и колектив ЛевФем
Глобалната пандемия нанесе жесток удар на България. Корумпираното, антисоциално и некомпетентно управление на ГЕРБ неимоверно усили последствията от безпрецедентната здравна и икономическа криза за всеки един българин.
Страната ни, сред най-бедните в Европа, зае едно от челните места на печалната световна статистика за превишена смъртност. Здравната система е на края на силите си. Икономиката буксува. Расте безработицата в държавата-членка на ЕС с най-големи нива на социално-икономически неравенства.
В старанието си да балансира между здраве и икономика, управлението провали и двете. Очертава се перспективата държавата ни да постигне последна в ЕС задоволително ниво на имунизация и последна да възстанови своето стопанство.
В тази ситуация, на 4 април в България се проведоха парламентарни избори, на които силите на протеста отбелязаха решителна победа. Престъпното решение на правителството на Бойко Борисов да разхлаби противоепидемичните мерки преди вота не попречи на срива в доверието към ГЕРБ.
Отваря се възможност да се направят първите стъпки, за да бъде прекъснато порочното срастване на държавната власт с партия ГЕРБ. Демонтирането на модела „Борисов“ изисква не лозунги, а конкретни действия.
Идните дни и седмици ще покажат дали опозиционните и протестни сили, излъчени в 45-ото Народно събрание на Република България, са готови да приложат на дело волята, ясно изразена от българските гласоподаватели. Това е тест за политическата отговорност, компетентност и жизнеспособност на тези формации.
Пред новоизбрания парламент, свикан за първото си заседание на 15 април, и пред бъдещия Министерски съвет на дневен ред са следните спешни мерки, целящи възстановяването на нормалността и справедливостта в България:
Национален план за възстановяване
- Натиск от страна на Народното събрание върху кабинета в оставка незабавно да продължи работата изготвяне на Националния план възстановяване и устойчивост до 2027 г.;
- Милиардните постъпления от Европейския съюз да бъдат насочени към създаване на работни места и повишаване на доходите;
- Упражняване на стриктен парламентарен контрол върху работата на правителството.
Здравеопазване
- Незабавни финансови инжекции с фокус върху диагностиката, доболничното и болничното лечение на Covid-19, както и върху спешната помощ; увеличаване на заплатите и гарантиране на лични предпазни средства за медицинските работници;
- Спешни мерки за справедлива и ефективна реорганизация на провалената ваксинационна кампания;
- Осигуряване на ресурс за превенцията и лечението на други заболявания от обществена значимост, останали неглижирани заради ограничените ресурси на здравната ни система в условията на пандемия;
- Заемане на ключовите позиции в здравеопазването от хора, способни да предприемат стъпки за преодоляване на кризата в най-кратки срокове и в никой случай – публично изразявали позиция, омаловажаваща сериозността ѝ.
- Отчет за причините за провала на държавата в справянето с пандемията, по-специално за неподготвеността на здравната система и за неадекватните антиепидемични мерки.
Икономика и социална политика
- Разработване на програми за подпомагане на работниците и служителите, останали без работа или с редуцирано заплащане, поне аналогични на програмите за подпомагане на бизнеса;
- Осигуряване на адекватен държавен контрол върху условията на труд в условията на пандемия – в предприятието и у дома;
- Противодействие срещу феодализацията на работното място; отмяна на последните изменения в Кодекса на труда;
- Въвеждане на формула за ежегодното увеличаване на минималната работна заплата.
Образование и семейство
- Осигуряване на равен достъп на всички български ученици до дигиталното обучение чрез подпомагане на нуждаещите се семейства и училища;
- Мерки срещу ескалиращото домашно насилие; приемане на внесените изменения в ЗЗДН.
Финанси
- Въвеждане на необлагаем минимум в размера на минималната работна заплата;
- Въвеждане на по-ниски ставки на ДДС за стоки от първа необходимост като храни и медикаменти; контрол за съответно прилагане на намалението върху цените на стоките;
- Опрощаване на кредитите, натрупани от гражданите, самоосигуряващите се и семейните предприятия в резултат от противоепидемичните мерки;
- Придвижване на облагането на капитала към средното европейско ниво; възстановяването на обществото не трябва да бъде платено от обикновените хора.
Правосъдие
- Равен достъп до правосъдие: улесняване достъпа на обикновените български граждани до съдебната система;
- Съдебен контрол над всички актове на прокуратурата;
- Цялостна съдебна реформа след обществен дебат, при участие на всички професионални и заинтересованите обществени организации.
Европейска политика
- Увеличаванена усилията на България за въвеждане на солидарен европейски механизъм за разпределение на ваксините между държавите-членки;
- Съвместна работа с европейските институции и националните правителства за предотвратяването на трудовата експлоатация на български граждани в други държави-членки на ЕС.
Всякакви призиви за нова конституция и промяна на избирателната система в посока по-малка представителност целят отклоняване на вниманието от така наболелите проблеми на страната ни. И ще доведат до окопаване на ГЕРБ във властта.
Пред един евентуален служебен кабинет, назначен от президента Румен Радев, ще стои необходимостта да приложи същите мерки – доколкото позволяват ограничените му правомощия. Но парламентарните партии и коалиции ще са показали, че не са на висотата на доверието, дадено им от българските граждани.